تونر چیست ؟

تونر چیست ؟

در دسته بندی ها جزو لوازم مصرفی میباشد این موضوع را میتوان این گونه بیان کرد شما برای انجام چاپ بر روی کاغذ نیاز به تونر دارید.

 

تونر چیست
تونر ریکو آفیشیو تونر کونیکا مینولتا بیزهاب toner ricoh toner konica minolta

برای فهم بیشتر این موضوع که تونر چیست میتوان گفت همان پودری است که در چاپگرهای لیزری استفاده میشود و جزو لوازم مصرفی است.

در واقع این تونر است که روی کاغذ نقش میبندد و تصویر و نوشته را شکل میدهد.

ذرات تونر بوسیله گرمای فیوزینگ ذوب می شوند و به این ترتیب به کاغذ متصل می شوند.

تونر در صنایع متفاوتی مانند لوازم آرایشی و … کاربرد دارد.

ما در این مقاله در مورد تونر در صنعت چاپ با دستگاههای لیزری ( پرینتر & فتوکپی ) صحبت خواهیم کرد.

تونر پودری است که در پرینترهای لیزری و فتوکپی استفاده می شود تا متن و تصاویر چاپ شده بر روی کاغذ را ایجاد کند.

تونر توسط ذرات الکترو استاتیک از تانک به درام و سپس به کاغذ انتقال میابد.

 

بیایید کمی علمی تر به تونر نگاه کنیم:

کارخانجات پلاستیک های گرانولاتیک، مخلوط های اولیه فقط پودر کربن و اکسید آهن را ترکیب کرده اند، اما از آنجا که مخلوط های حاوی پلی پروپیلن، سیلیس فوم و مواد معدنی مختلف برای الکتروشیمیایی کردن استفاده میشود تونر با استفاده از پلاستیک مشتق شده از گیاه بعنوان یک جایگزین برای پلاستیک نفت بوجود می آید.

چاپگرهای  نسل بعدی و پرینترهای لیزری از سال ۱۹۸۴ به طور مستقیم از کارتریج تونر مهر و موم شده استفاده کردند.

کارتریج های لیزر تونر برای استفاده در کپی و چاپگرهای رنگی در مجموعه ای از رنگ های آبی، قرمز، زرد و سیاه ( CMYK ) تولید میشوند.

میتوان با ترکیب این ۴ رنگ طیف گسترده ایی از رنگهای بسیار زیادی را تولید کرد.

ترکیب، اندازه و ساخت

پلیمر مخصوص استفاده شده توسط سازنده ها با هم متفاوت است، اما می تواند یک کوپلیمر استریل آکریلات، رزین پلی استر، کوپلیمر های استایرن بوتادین یا چند پلیمر خاص باشد.

فرمولاسیون تونر از تولید کننده پلاستیک نفتی تا تولید کنندگان تونر با هم متفاوت هستند به طور معمول فرمولاسیون، اندازه گرانول و نقطه ذوب متفاوت است.

در اصل، اندازه ذرات تونر به طور متوسط ​​۱۴-۱۶ میکرومتر یا بیشتر است.

تقریبا هر 45 گرم تونر نیاز به یک لیتر نفت خام در فرایند تولید دارد.

فقط در آمریکای شمالی سالانه بیش از 200 میلیون لیتر نفت خام برای تداوم تولید استفاده میشود.

برای بهبود وضوح تصویر، اندازه ذرات کاهش یافته است، و در نهایت به حدود ۸-۱۰ میکرومتر برای رسیدن به ۶۰۰ نقطه در اینچ رسیده است.

 

تونر چیست
تونر زیر میکروسکوپ

 

کاهش بیشتر در اندازه ذرات باعث بهبود بیشتر در  کیفیت چاپ میشود با استفاده از فناوری های جدید مانند امولسیون -گشت تولید کننده های تونر یک استاندارد کنترل کیفیت برای توزیع اندازه ذرات برای تولید یک پودر مناسب برای استفاده در چاپگرهای خود دارند.

تونر به طور سنتی توسط ترکیبی از مواد تشکیل دهنده ایجاد شده است که شکسته شده و یا pelletized ساخته شده است سپس تبدیل به یک پودر خوب با محدوده اندازه ذرات کنترل شده توسط آسیاب جت هوا شده است.

این فرایند به گرانولهای تونر با اندازه های مختلف و شکل های غیر یکسان منجر می شود.

برای دریافت یک چاپ بهتر، برخی از شرکت ها از این فرایند شیمیایی برای تولید ذرات تونر از واکنش های مولکولی استفاده می کنند.

این امر منجر به اندازه ایی یکنواخت در شکل ذرات تونر می شود.

تونر چیست
تفاوت شکل ظاهری تونر بی کیفیت و تونر اورجینال

 

در شکل A شما میتوانید عکس از تونر اورجینال را زیر میکروسکوپ مشاهده نمایید.

در شکل B شما میتوانید عکس از تونر طرح و بی کیفیت را زیر میکروسکوپ مشاهده نمایید.

پاک کردن تونر چگونه است؟

برای پاک کردن تونر از پوست و لباس ها میتوان از آب سرد استفاده کرد. آب گرم یا گرما، باعث میشود تونر به نقاط مختلف نفوذ بیشتری کند.

گرما باعث می شود که ذرات تونر ذوب شوند و از سطح پاک نمیشوند شما می توانید بخشی از آن را با استفاده از یک تمیز کننده پاک کنید.

ولی نمیتوانید تمام آن را به طور کامل از بین ببرید.

ذرات تونر دارای خواص الکترواستاتیک هستند و وقتی که آنها در برابر سایر ذرات، اشیا یا درون سیستم حمل و نقل و یا شیلنگ جارو برقی تماس می گیرند می توانند میزانهای استاتیک الکتریکی را به شدت افزایش دهند.

به دلیل اینکه اندازه ذرات تونر بسیار کوچک هستند، تونر را نباید با یک جارو برقی خانگی پاک کرد.

فیلتر جاروبرقی های خانگی نمی توانند ذرات ریز تونر را در مخزن خود جذب کنند و این ذرات به راحتی از فیلتر عبور میکنند و به موتور میرسند و باعث سوختن آن میشوند.

شرکتهای مختلف جارو برقی هایی ساخته اند که مخصوص تونر هستند این جارو برقی ها دارای فیلترهایی هستند که تا ۳ میکرون را جذب میکنند و شلنگ آنها دارای سیستم ارتینگ میباشد که باعث میشود الکترواستاتیک ایجاد شده خنثی شود.

 

 

جارو برقی مخصوص تونر
جارو برقی مخصوص تونر

ذرات تونر بسیار کوچک هستند از طریق فیلترهای جارو برقی خانگی فیلتر نمی شوند و می توانند داخل اتاق نفوذ کنند پس هرگز این کار را نکنید.

بنابراین با وجود گرما و الکتریسیته در جاروبرقی خانگی هنگامیکه تونر درون موتور میشود ذوب میشود و حتی در تمام نقاط شلنگ میچسبد.

این موارد به نام “الکترواستاتیک” (ESD-safe) و یا واکنش های تونر نامیده می شود.

برای تمیز کردن سطوح تونر بزرگتر باید از فیلترهای HEPA فیلتر مشابه مایع استفاده شود و برای تمیز کردن سطوح تونر کوچکتر باید حتما از جارو برقی مخصوص تونر استفاده شود.

بسیاری از لباس های قابل شستشو با آب تمیز می شوند ولی از آنجایی که تونر یک پودر موم یا پلاستیک با دمای پایین ذوب است قبل از اضافه کردن لباس به ماشین لباسشویی باید مطمئن شوید که با آب سرد شستشو صورت گیرد.

دو دوره شستشوی کامل باعث بهبود شانس پاکسازی می شود.

برای اولین بار ممکن است از مواد شوینده دستی استفاده کنید، دومین بار می توانید از مواد شوینده معمولی استفاده کنید.

تونر باقی مانده شناور در آب شستشو اولین چرخه در لباس است که باقی می ماند و ممکن است باعث خشک شدن دائمی شود.

 از خشک کن لباس نباید استفاده شود تا تمام تونر برداشته شود.

 

خطرات بهداشتی

به عنوان یک پودر خوب، تونر می تواند در مدت زمانی طولانی معلق در هوا باقی بماند.

این می تواند برای افرادی که دارای شرایط تنفسی مانند آسم یا برونشیت هستند، تحریک کننده باشد و به آنها آسیب برساند.

با توجه به مطالعات انجام شده در مورد باکتری ها در دهه ۱۹۷۰ که موجب نگرانی در مورد اثرات بهداشتی ناشی از پیرول شد، آلودگی ایجاد شده در طول تولید سیاه و سفید کربن استفاده شده در تونر ، فرایندهای تولید را برای حذف پریلو از محصول نهایی تغییر داد.

تحقیقات توسط دانشگاه تکنولوژی کوئینزلند نشان داده است که برخی از  پرینترهای لیزری ذرات زیرمیکرومتری را منتشر می کنند که در سایر مطالعات محیطی با بیماری های تنفسی مرتبط است و دستور توقف خط تولید آنها صادر گردید.

یک مطالعه در دانشگاه روستوک نشان داده است که ذرات میکروسکوپی در تونر سرطانزا هستند، شبیه به آزبست.

چندین تکنسین که روزانه با پرینتر و کپی کار می کردند، بعد از چندین سال آنها دچار مشکلات ریوی شدند.

سازمان بهداشت جهانی این نتایج تحقیقاتی را در سال ۲۰۰۶ اعلام کرد.

 

سازمان بهداشت جهانی
سازمان بهداشت جهانی

 

بسته بندی مجدد

اطلاعات بیشتر: پر کردن تونر

تعداد محدودی از تولید کنندگان تونر در مقادیر عمده تونر را تولید می کنند و سپس به کمپانی های دیگر میفروشند تا فقط بسته بندی شود و نام شرکت بعدی بر روی تونر درج شود در واقع بسیاری از شرکتهایی که فروش تونر را انجام میدهند آن را تولید نمیکنند بلکه فقط بسته بندی میکنند و نام شرکت خود را روی آن میگذارند به طور معمول، تونر فله شل در بشکه یا کیسه های ۱۰ یا ۲۰ کیلوگرمی فروخته می شود سپس تونر توسط صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد و در نهایت مصرف کنندگان یک کارتریج تونر لیزری را دریافت میکنند.

تولیدکنندگان اصلی تونر مانند HP و Canon و … با فروش این کالا به دیگر کمپانی ها باعث ایجاد نام تجاری جدید بر روی تونر میشوند.

اکثر کارتریجهای تونر برای مصرف کننده ها به طور متوسط ​​از طریق فروشگاه های خرده فروشی یا عملیات بازسازی محلی در دسترس هستند.

کارتریج های تونر بازسازی شده و دوباره پر شده معمولا با هزینه پایین تر از کارتریج های اصلی تونر ارائه می شوند که به صورت کامل بازسازی شده (روش بهینه تر) پر شده اند و یا فقط با تونر مازاد (روش کمتر مطلوب) دوباره پر شده است.

 

ملاحظات زیست محیطی

بازیافت تونر زباله قبل از مصرف کنندگان توسط اکثر تولید کنندگان انجام می شود.

طبقه بندی تونر به توزیع اندازه دلخواه، باعث کاهش بازدهی می شود، اما این مواد اولیه برای عملیات ترکیب می شوند و به این ترتیب بازیافت می شوند.

تونر زباله در چاپگرهای اولیه، تا حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد از تونر را  به صورت مازاد در مخزن پاک کننده قرار میدادند و به عنوان زباله حذف می شد.

راندمان بهبود چاپگر این جریان ضایعات را به سطوح پایین تر کاهش داد، هرچند به طور متوسط ​​۱۳٪ از تونر در هر کارتریج هنوز هدر رفته است.

برخی از طراحان چاپی تلاش کرده اند که این تونر زباله را به مخزن تونر تانک بازگردانند تا برای استفاده مجدد مستقیم در چاپگر استفاده شود.

این تلاش ها با موفقیت مواجه شده است، و میزان مصرف به شدت تغییر کرده و پایین می آید.

برخی از تلاش های صنعتی برای بازگرداندن تونر زباله توسط دستگاههای خاص و “بازسازی” آن سالها پیش انجام شده است و برخی از تونرهای وارداتی به کشورهای جهان سوم , همین تونرهای بازسازی شده است که اگر بدرستی بازسازی شود میتواتد تقریبا با کیفیت بالا چاپ را انجام دهد.

در انگلستان تولید کنندگان کارتریج جوهر سازگار مانند Jet Tec & Dubaria برنامه های بازیافت تونر را به منظور دریافت کارتریج های خالی برای پر کردن HP، Lexmark، Dell و غیره انجام میدهند، چرا که هیچ نسخه سازگاری به راحتی در دسترس نیست.

 

 

, , , , , , , ,

8 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Button